• "SZKOŁA PAMIĘTA" - AKCJA OGÓLNOPOLSKA

          •  

             

            Nasze przedszkole
            chcąc upamiętnić bohatera narodowego 
            wzięło udział w akcji MEiN:
            „SZKOŁA PAMIĘTA”.

            Dzieci 6-letnie z gr. ”Biedronki” i „Słoneczka” z tej okazji odwiedziły Grób Nieznanego Żołnierza, zapaliły znicze i spacerowały w zadumie przez cmentarz. Gr. „Biedronki” wykonała prace plastyczne: ilustracje i makietę poświęcone pamięci naszego lokalnego bohatera. Iławianin jako jeden z pierwszych musiał zmierzyć się z niemiecką agresją, walcząc na Westerplatte.  Dzieci poznały losy Edmunda Szamlewskiego i jego zasługi dla Iławy i całej Polski.

            Potomkowie kaprala Szamlewskiego żyją w Iławie i nie ukrywają, jak bardzo są dumni z taty i dziadka, którego zasługi dla kraju zostały doce

             

             

             

             

            Akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki „SZKOŁA PAMIĘTA”
            - upamiętnianie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych.

            Historycznym przedstawicielem lokalnej społeczności iławskiej, którego chcemy przedstawić to kpr. Edmund Szamlewski, kapral piechoty Wojska Polskiego, członek załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej  na Westerplatte 1939r.

             

            ŻYCIORYS KAPRALA SZAMLEWSKIEGO

            Edmund Szamlewski (ur. 3 lutego 1917 w Pięćmorgach w powiecie świeckim, zm. 1 sierpnia 1982 w Iławie) – kapral piechoty Wojska Polskiego, członek załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte podczas kampanii wrześniowej 1939.
            ŻYCIORYS     
            Pochodził z rodziny robotniczej, był synem Władysława i Marii z d. Schmidt. W 1934 ukończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich w Śremie. Następnie służył w 5 Pułku Piechoty Legionów w Wilnie. W 1938 – jako kapral zawodowy – został przeniesiony na Westerplatte. W czasie obrony był dowódcą placówki "Wał" przy bramie kolejowej, następnie przebywał na placówce "Fort". 2 września – podczas nalotu – znajdował się w wartowni nr 2, gdzie został ciężko ranny. Po kapitulacji trafił do obozu jenieckiego w Dulken (Nadrenia), potem jako robotnik przymusowy pracował w kolejnictwie. We wrześniu 1944 został wcielony do armii niemieckiej i wysłany na front wschodni. Od maja do czerwca 1945 przebywał w niewoli sowieckiej.
            Po powrocie do Polski został zrehabilitowany. Pracował w kolejnictwie, był m.in. zwrotniczym i dyżurnym ruchu – ostatnie lata przepracował ze względu na zły stan zdrowia w biurze technicznym. Na emeryturę przeszedł w 1977. Od 1956 był członkiem PZPR, pełniąc w latach 1970-1977 funkcję I sekretarza Podstawowej Organizacji Partyjnej w swoim zakładzie.
            Zmarł w Iławie i został pochowany na tamtejszym cmentarzu komunalnym.
            RODZINA
            Był żonaty z Karoliną, którą poznał podczas służby w Wilnie. Miał sześcioro dzieci: Zdzisława (ur. 1939), Henryka (ur. 1945), Władysława (ur. 1945), Janusza (ur. 1947), Marię (ur. 1948) i Benedykta (ur. 1957).
            ODZNACZENIA
            1957 — Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk
            1959 — Medal Zwycięstwa i Wolności 1945
            1960 — Odznaka Grunwaldzka
            1961 — Krzyż Walecznych
            1974 — Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
            1990 — Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari (pośmiertnie)

            źródło: wikipedia.pl/
            informacje zostały potwierdzone przez członków rodziny kpr Edmunda Szamlewskiego.

            Zapraszamy do galerii "SZKOŁA PAMIĘTA" - AKCJA OGÓLNOPOLSKA 

        • JUBILEUSZ 40 LECIA NASZEGO PRZEDSZKOLA
          • JUBILEUSZ 40 LECIA NASZEGO PRZEDSZKOLA

          • Jubileusz naszego Przedszkola był nie małym wydarzeniem dla całej naszej społeczności. Długie przygotowania do tak ważnej uroczystości angażowały nie tylko dzieci ale i całą kadrę pracowniczą.

            Po serdecznym powitaniu Gości przez małych artystów oraz uroczystym powitaniu przez Panią Dyrektor Danutę Kołecką, przedszkolaki przedstawiły swój program artystyczny. 

            Dla wielu dzieci był to pierwszy tak poważny występ. Jednakże z tremą poradziły sobie znakomicie. Na wypełnionej widowni zasiedli wzruszeni rodzice, wychowawcy, przedstawiciele władz lokalnych oraz reprezentanci współpracujących instytucji i przedszkoli z naszego miasta.  

            Atrakcyjny porgram artystyczny zakończony został uroczystym otwarczem OGRODU ZMYSŁÓW w ogrodzie przedszkolnym, w którym przedszkolaki będą miały możliwość doświadczyć wielobarwnych doznań słuchowych i wizualnych. 

            Z okazji jubileuszu 40-lecia Przedszkola Miejskiego nr 6 w Iławie wszystkim dzieciom życzymy radości, uśmiechu, wielu przyjaciół oraz wesołych dni wypełnionych zabawą. Rośnijcie zdrowo, odkrywajcie świat, uczcie się nowych rzeczy i bawcie się w najlepsze. Poznawajcie wszystkie tajemnice otaczającego Was świata. Niech spełniają się Wasze marzenia, te małe i te duże. Niech pobyt w przedszkolu stanie się wielką, niezapomnianą przygodą.

            A wszystkim pracującym w przedszkolu pragniemy życzyć poczucia satysfakcji z dobrze pełnionej misji kształtowania młodego człowieka.